November2
Candidate: Sheng Wang
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Olivier Desjardins (chair), Paul Steen, David Bindel
Time and Place: Friday, Oct. 26, 2018, 10:30 a.m., 106 Upson Hall
Dissertation Title: Towards Large-Scale Simulations of Two-Phase Flows with Moving Contact Lines
October8
Candidate: Jordan Chipka
Candidate’s Field: Aerospace Engineering
Committee: Mark Campbell (chair), Hadas Kress-Gazit, Bart Selman
Time and Place: Monday, Oct. 1, 2018, 2:00 p.m., 106 Upson Hall
Dissertation Title: Estimation and Navigation Methods with Limited
Information for Autonomous Urban Driving
October8
Candidate: Quanxing Lu
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Silvia Ferrari (Chair), Douglas MacMartin
Time and Place: Monday, October 1, 2018, 9:00 a.m., 531 Upson Hall
Dissertation Title: A POMDP Approach to Underwater Robot Path Planning for Multiview Multi-target Classification
September25
Candidate: Matthew Walsh
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Mason Peck (Chair), Dmitry Savransky, Ross
Knepper
Time and Place: Tuesday, Sept. 18, 2018, 10:00 a.m., 331 Upson Hall
Title: Toward General Orbital Rendezvous
September6
Candidate: Duhan Zhang
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Robert Shepherd (Chair), Lynden Archer, Christopher Ober, Carla Gomes
Time and Place: Thursday, August 30, 2018, 3:00 p.m., 431 Upson Hall
Title: Zinc Electrodeposition in Ultrahigh Molecular Weight Polymer Aqueous Electrolyte
September4
Candidate: Kyle Wellmerling
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Brian Kirby (Chair), Ankur Singh, Benjamin Cosgrove
Time and Place: Tuesday, August 21, 2018, 10:00 a.m., 383 Kimball Hall
Title: Removal of Teratoma-forming Cells from Human-induced Pluripotent Stem Cell-derived Neural Progenitor Cells
September4
Candidate: Ashish Newale
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Perrine Pepiot (Chair), Olivier Desjardins, Stephen Pope
Time and Place: Friday, August 17, 2018, 10:00 a.m., 531 Upson Hall
Title: An Improved Pre-Partitioned Adaptive Chemistry (PPAC) Methodology for Efficient Particle PDF Computations
August9
Candidate: Yu-Chern (Chad) Wong
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Christopher Hernandez (Chair), Chung-Yuen Hui
Time and Place: Thursday, Aug 2, 2018, 12:00 p.m., 431 Upson Hall
Dissertation Title: Stress Analysis of Bacteria Submitted to Extrusion Loading
August7
Candidate: Matthew Mosquera
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Ankur Singh (Chair), Ilana Brito, David Putnam
Time and Place: Monday, July 30, 2018, 10:00 a.m., 383 Kimball Hall
Title: Biomaterials-based Immunomodulation in Metabolic Syndrome Models
August7
Candidate: Alexander Ivanov
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Mark Campbell (chair), Alexander Vladimirsky, Silvia Ferrari, Hadas Kress-Gazit
Time and Place: Tuesday, July 31, 2018, 10:00 a.m., 531 Upson Hall
Dissertation Title: Guaranteed Robotic Planning and Exploration in Unknown Environments