March15
Candidate: Yichen Zhou
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Mark Campbell (Chair), Ross Knepper
Time and Place: Friday, March 8, 2019, 9:00 a.m., 531 Upson Hall
Dissertation Title: A General Goal Point Model for Anticipation of Vehicle Motions for
Autonomous Driving
February19
Candidate: Christoforos Mavrogiannis
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Ross Knepper (chair), Kilian Weinberger, Shimon Edelman, Guy Hoffman, Anca Dragan
Time and Place: Tuesday, Feb. 12, 2019, 2:00 p.m., 122 Gates Hall
Dissertation Title: Motion Planning for Socially Competent Robot Navigation
February13
Candidate: Jake Gemerek
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Silvia Ferrari (Chair), Kilian Weinberger, Mark Campbell
Time and Place: Tuesday, Feb 5, 2019, 11:00 a.m., 431 Upson Hall
Title: Planning and Control for Mobile Visual Scene Perception
January25
Candidate: Jiajun Gu
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Max Zhang (Chair), Andrew Wilson, Mark Campbell
Time and Place: Friday, Jan. 18, 2019, 9:00 a.m., 106 Upson Hall
Title: Source Term Estimation and Spatial Variation Prediction for Atmospheric Dispersion
December20
Candidate: Julian Morelli
Candidate’s Field: Aerospace Engineering
Committee: Silvia Ferrari (Chair), John Albertson, Alexander Vladimirsky
Time and Place: Thursday, Dec. 13, 2018, 10:00 a.m., 531 Upson Hall
Title: Adaptive Multiscale Mobile Sensor Systems
December3
Candidate: Ravi Patel
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Olivier Desjardins (chair), Peter Diamessis, Madhi Esmaily (proxy for Michel Louge)
Time and Place: Monday, Nov. 26, 2018, 2:00 p.m., 106 Upson Hall
Dissertation Title: Mesoscale Simulation and Analysis of Particle-Laden Flows
November27
Candidate: Daniel Garrett
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Dmitry Savransky (chair), Mason Peck, Richard Rand
Time and Place: Tuesday, Nov. 20, 2018, 1:00 p.m., 331 Upson Hall
Dissertation Title: Exoplanet Direct Imaging Detection Metrics and Exoplanet Populations
November26
Candidate: Jacob Shapiro
Candidate’s Field: Aerospace Engineering
Committee: Dmitry Savransky (Chair), Lisa Kaltenegger,
David Hysell
Time and Place: Friday, Nov. 16, 2018, 2:00 p.m., 431 Upson Hall
Title: Common Spatial Pattern Filtering for Detecting Exoplanets
November26
Candidate: Dasha Gloutak
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Gregory Bewley (Chair), Edwin Cowen
Time and Place: Friday, November 16, 2018, 11:30 a.m., 431 Upson Hall
Dissertation Title: Comparing Compressibility Effects in Turbulence at Various Mach Numbers
November20
Candidate: Ilse Van Meerbeek
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Robert Shepherd (chair), Hadas Kress-Gazit, Guy Hoffman, Meredith Silberstein
Time and Place: Wednesday, Nov. 14, 2018, 2:00 p.m., 106 Upson Hall
Dissertation Title: Elastomeric Foam Systems for Novel Mechanical Properties and for Soft Robot Proprioception