June11
Candidate: Himanshu Goyal
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Time and Place: Monday, June 4, 2018, 2:00 p.m., 106 Upson Hall
Dissertation Title: Multiscale Modeling of Biomass Thermochemical Conversion
June7
Candidate: Yoav Baumgarten
Candidate’s Field: Aerospace Engineering
Committee: Mark Campbell (Chair), Mark Psiaki, David Hysell
Time and Place: Wednesday, May 30, 2018, 9:00 a.m., 531 Upson Hall
Dissertation Title: Navigation Using High-Frequency Ground Beacons and Ionosphere Model Corrections
May29
Candidate: Daniel Asselin
Candidate’s Field: Aerospace Engineering
Committee: Charles Williamson (Chair), Olivier Desjardins, Edwin Cowen
Time and Place: Tuesday, May 22, 2018, 10:00 a.m., 331 Upson Hall
Dissertation Title: Vortex Dynamics: Influence of a Wall on a Vortex Pair and Flapping Airfoil Propulsion
May25
Candidate: Elizabeth Ellis
Candidate’s Field: Theoretical and Applied Mechanics
Committee: Shefford Baker (Chair), Mike Thompson, Matthew Mille
Time and Place: Friday, May 18, 2018, 10:00 a.m., 531 Upson Hall
Dissertation Title: Defect-Mediated Transformations in Thin Metal Films
May21
Candidate: Matthew Kasemer
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Paul Dawson (chair), Matthew Miller, Shefford Baker
Time and Place: Monday, May 14, 2018, 1:00 p.m., 106 Upson Hall
Dissertation Title: A Framework for Modeling Discrete Deformation Twinning in Hexagonal Crystals
April19
Candidate: Naigeng Chen
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Meredith Silberstein (chair), Paul Dawson, S. Leigh Phoenix
Time and Place: Thursday, April 12, 2018, 9:00 a.m., 431 Upson Hall
Dissertation Title: Experimental and Computational Study of Non-woven Damage Mechanics
April18
Candidate: John Palmore
Candidate’s Field: Aerospace Engineering
Committee: Olivier Desjardins (Chair), Peter Diamessis, Thomas Avedisian
Time and Place: Wednesday, April 11, 2018, 9:30 a.m., 331 Upson Hall
Dissertation Title: Numerical Framework for Simulating Turbulent Multiphase Flows with Phase Change
January23
Candidate: Gangyuan Jing
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Hadas Kress-Gazit (Chair), Mark Campbell, Ross Knepper
Time and Place: Tuesday, January 16, 2018, 2:00 p.m., 431 Upson Hall
Dissertation Title: High-Level Control of Modular Robot Systems
December18
Candidate: Bryan Peele
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Robert Shepherd (Chair), Christopher Ober, Ross Knepper
Time and Place: Monday, December 11, 2017, 2:00 p.m., 431 Upson Hall
Dissertation Title: Imparting Dexterity, Touch, and Visual Expression in Soft Robotics
December14
Candidate: Pankaj Singh
Candidate’s Field: Theoretical and Applied Mechanics
Committee: Herbert Hui (Chair), Jim Jenkins, Fernando Escobedo (proxy for Paulette Clancy)
Time and Place: Thursday, December 7, 2017, 9:00 a.m., 106 Upson Hall
Dissertation Title: A Continuum and Molecular Modeling of Synaptic Vesicle Docking and Fusion