February13
Candidate: Jake Gemerek
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Silvia Ferrari (Chair), Kilian Weinberger, Mark Campbell
Time and Place: Tuesday, Feb 5, 2019, 11:00 a.m., 431 Upson Hall
Title: Planning and Control for Mobile Visual Scene Perception
January25
Candidate: Jiajun Gu
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Max Zhang (Chair), Andrew Wilson, Mark Campbell
Time and Place: Friday, Jan. 18, 2019, 9:00 a.m., 106 Upson Hall
Title: Source Term Estimation and Spatial Variation Prediction for Atmospheric Dispersion
December20
Candidate: Julian Morelli
Candidate’s Field: Aerospace Engineering
Committee: Silvia Ferrari (Chair), John Albertson, Alexander Vladimirsky
Time and Place: Thursday, Dec. 13, 2018, 10:00 a.m., 531 Upson Hall
Title: Adaptive Multiscale Mobile Sensor Systems
November26
Candidate: Jacob Shapiro
Candidate’s Field: Aerospace Engineering
Committee: Dmitry Savransky (Chair), Lisa Kaltenegger,
David Hysell
Time and Place: Friday, Nov. 16, 2018, 2:00 p.m., 431 Upson Hall
Title: Common Spatial Pattern Filtering for Detecting Exoplanets
September25
Candidate: Matthew Walsh
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Mason Peck (Chair), Dmitry Savransky, Ross
Knepper
Time and Place: Tuesday, Sept. 18, 2018, 10:00 a.m., 331 Upson Hall
Title: Toward General Orbital Rendezvous
September6
Candidate: Duhan Zhang
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Robert Shepherd (Chair), Lynden Archer, Christopher Ober, Carla Gomes
Time and Place: Thursday, August 30, 2018, 3:00 p.m., 431 Upson Hall
Title: Zinc Electrodeposition in Ultrahigh Molecular Weight Polymer Aqueous Electrolyte
September4
Candidate: Kyle Wellmerling
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Brian Kirby (Chair), Ankur Singh, Benjamin Cosgrove
Time and Place: Tuesday, August 21, 2018, 10:00 a.m., 383 Kimball Hall
Title: Removal of Teratoma-forming Cells from Human-induced Pluripotent Stem Cell-derived Neural Progenitor Cells
September4
Candidate: Ashish Newale
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Perrine Pepiot (Chair), Olivier Desjardins, Stephen Pope
Time and Place: Friday, August 17, 2018, 10:00 a.m., 531 Upson Hall
Title: An Improved Pre-Partitioned Adaptive Chemistry (PPAC) Methodology for Efficient Particle PDF Computations
August7
Candidate: Matthew Mosquera
Candidate’s Field: Mechanical Engineering
Committee: Ankur Singh (Chair), Ilana Brito, David Putnam
Time and Place: Monday, July 30, 2018, 10:00 a.m., 383 Kimball Hall
Title: Biomaterials-based Immunomodulation in Metabolic Syndrome Models
July5
Candidate: Reece Kearney
Candidate’s Field: Aerospace Engineering
Committee: Gregory Bewley (Chair), Lance Collins, Edwin Cowen
Time and Place: Thursday, June 28, 2018, 1:00 p.m., 431 Upson Hall
Title: Measuring Cloud Droplet Dynamics in Turbulence